Ztráta miminka v těhotenství, při porodu nebo po porodu, potrat

Podpora pro ženy v těchto těžkých chvílích

Nabízím podporu ženám, které přišly o své děti, ať už na začátku těhotenství, či později nebo po porodu. 

Volat můžete kdykoliv na telefonní číslo 739273352


Ztráta vytouženého dítěte je vnímána jako jedna z nejtěžších životních zkušeností. Uvádí se, že 1 ze 4 žen přijde o své dítě v průběhu těhotenství. 

Společnost tuto smutnou událost vnímá často jako tabu, o kterém se moc nemluví a lékaři nejvíce volí radikální medicínský postup řešení potratu.

O prvním trimestru se říká, že je žena "v naději". A stane se, že ze známých nebo neznámých příčin se miminko rozhodne dále nepokračovat ve vývoji. Buď proběhne časný potrat, kdy žena ani nemusí tušit, že je těhotná a vypadá to jako opožděná menstruace nebo může těhotenství zamlknout (miminko se přestane vyvíjet, neukáže se srdeční akce) či se vyvine jen prázdné plodové vejce bez zárodku. Lékař pak nejčastěji ženě napíše žádanku na kyretáž, tedy chirurgický zákrok. Ale těch možností, jak potrat nechat proběhnout je hned několik a každé ženě by měly být nabídnuty veškeré informace, díky kterým se rozhodne dle svého uvážení, protože každá to vnímá jinak a každá potřebuje něco jiného :

- vyčkávací postup - může to trvat několik dní až týdnů, než se potrat samovolně spustí,

- farmakologický postup - předepsané léky dají impulz pro rozběhnutí se potratu,

- chirurgický postup, kyretáž, revize dělohy - nejčastější nabízení metoda, jde o malou operaci v celkové anestezii s vyčištěním dělohy.

Všechny tyto způsoby sebou nesou jistá rizika i výhody. Doporučuji si prostudovat příručku https://drive.google.com/file/d/1_-jbJ5zkqaZX2uOtpZre09NyuxeaQvDG/view , která vám dá velmi rozumné a pravdivé odpovědi na vaše otázky či nejasnosti. A v případě, že potřebujete konzultaci, na stránkách https://sites.google.com/view/bylo-tu-neni-tu/home naleznete podporu porodních asistentek, dul a zkušených žen, kterým můžete zavolat a poradit se.


Respektuji rozhodnutí každé ženy. Pokud ženu netrápí akutní potíže, jako masivní krvácení, horečka a postup infekce, má mít každá žena dostatek času se rozhodnout, jakou metodu zakončení potratu zvolit. I když je to velmi bolestivé téma, věřím, že ztráta miminka má často svůj smysl. I já mám svého andílka.


Také se setkávám se zkušenostmi žen, které po samovolném potratu při kontrole u gynekologa, byly i tak poslány "pro jistotu" na revizi dělohy, aby se úplně vyčistila. Věřím tomu, že  ženské tělo je chytré a na dočištění potřebuje také svůj čas. Pokud se neobjevují příznaky jako nepříjemná stupňující se bolest, výrazné krvácení, horečka, výtok a další, pak raději nezasahujme do přirozených samoozdravných procesů těla. 


© 2018 Bc. Aneta Sovadinová - porodní asistentka, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky